Jdi na obsah Jdi na menu
 

31. 5. 2022

Oznámení rodičům - výskyt neštovic v MŠ

Plané neštovice jsou vysoce infekční onemocnění virového původu. Přenáší se především kapénkami - tedy vzduchem, po vysetí pupenců také kontaktem. Inkubační doba neštovic (doba od vstupu nákazy do organismu po první příznaky onemocnění) je dlouhá - 12 až 25 dní.

Co je nutné u Vašeho dítěte sledovat:

  • únavu, zvýšenou teplotu, podrážděnost
  • výsev pupenců - nejprve dochází k výsevu malých červených skvrnek (o rozměru několika milimetrů), během několika hodin se nalijí puchýřky, které hodně svědí
  • pupence se většinou šíří od hlavy na trup

Pokud zjistíte, že Vaše dítě má neštovice nebo máte podezření, že by neštovice mohlo mít, zavolejte dětskému lékaři, který Vám podá informace, jak v tomto případě postupovat, stanoví léčbu a opatření.
V případě, že Vaše dítě má lékařsky potvrzené neštovice, ihned nám to, prosím, sdělte (telefonicky, SMS zprávou). Jedině tak můžeme zabránit dalšímu šíření v kolektivu a informovat ostatní rodiče o výskytu.

Po prodělání neštovic musí Vaše dítě opět vidět lékař a konstatovat, že dítě již není infekční pro ostatní děti. V takovém případě prosíme o písemné potvrzení lékaře.

Děkujeme Vám za spolupráci.

 

plakaty_nemoci_pmeduca3.jpg